BKV Előre
A BKV Előre évek óta a másodosztályban szerepel, azonban az átalakítások nekik sem kedveztek, és kiestek az NBII-ből. Először a Közép csoportba kaptak besorolást, de az MLSZ megcserélte a Fehérvár II és a BKV Előre csapatait, a tartalékcsapatok számának kiegyenlítésének céljából. Tavaly a BKV Előre az NBII 12. helyén végzett. Valószínűleg az Előre célja az idei szezonban az NB3-ban való megkapaszkodás és egy előkelőhely elérése lesz. A múltban már nem egyszer találkoztunk velük, nem egyszer felsőbb osztályban is.
Alapítás: 1912
Színük: sárga-kék
Elhelyezkedés: Budapest, VIII. kerület
Távolság: 42 km, kb. 55 perc autóval
Tömegközlekedéssel: 800-as busszal Árpád hídig/Bécsi útig, onnan 1-es villamossal Hidegkúti Nándor Stadion megállóig
Legjobb eredményei közé tartozik az 1934-ben szerzett ezüst érem a Magyar Kupában. Legelőkelőbb helyezést az 1940/41-es szezonban érték el, akkor 11. helyen végeztek az NB1-ben. Háromszor nyerték meg az NBII-t, legutóbb a 2000/2001-es szezonban.
Nagy múltú és több, mint 100 éves klub a BKV Előre. Ennek ellenére évek óta a túlélés, a kiesés elleni küzdelem a cél. Gazdálkodni a folyamatosan fogyatkozó költségvetésből. Az átszervezések nem kedveztek a bent maradásért folytatott küzdelmüknek, így alacsonyabb osztályba kényszerültek.
Stadion
Neve: Sport utcai Stadion
Befogadóképesség: 2500 fő
Jegy árak: felnőtt: 800 Ft (2012.)
Cím: 1087, Budapest, Sport utca 2.
Hazai |
Bejárat |
|
|
Szurkolóit tekintve 1995 óta létezik egy csoport Viking néven, de az utóbbi években inaktívabbá váltak, szervezett szurkolás nem igen jellemezte őket, de néhány tagjuk talán maradt hímondónak.
Történelem:
A BKV Előre egyik ős-szakosztályaként működik a labdarúgás, párhuzamosan az amatőr, üzemi és a professzionális, verseny részleg. Komoly múltja során bizony soha nem tudta hosszú időre az élvonalban megvetni a lábát a klub (az 1940/41-es, az 1943/44-es és az 1949-es bajnoki idényben szerepelt az NB I-ben a csapat), de így is a magyar labdarúgás egyik fellegvára volt a negyvenes-ötvenes években a Sport utcai Előre-pálya. hiszen olyan futballisták rúgták itt a labdát, mint például Zakariás József, az Aranycsapat balfedezete.
Az egyesület hetvenötödik születésnapját ünnepelve, 1987-ben fogalmazódott meg az igény, a harmadik osztályban szereplő együttesnek meg kell hódítania a másodosztályt. Nos, neve és múltja alapján valóban legalább az NB II-be kívánkozott a BKV és hamar elkezdődött a munka, hogy a gyakorlatban is történjen valami a följutásért. Az 1989/90-es bajnokságot az előző évek kereteihez képest alaposan megerősített gárda kezdte egy korábbi Előrés futballista. Gergely Károly értő vezetésével. A korábbi NB I-es
labdarúgókkal is „felszerelt" csapat végül nagy hajrában az ESMTK előtt megnyerte a harmadosztályú bajnokságot, s hamar elérte a vezetők által kitűzött célt. Mátyás Tibor a csapat jelenlegi technikai vezetője 27 rúgott góllal lett gólkirály a bajnokság végén.
Egy, a középmezőnyben eltöltött idény után ismét előre tudott lépni a csapat, hiszen az 1991/92-es bajnokságban a csapat a második helyen végzett az NB II-ben, s így az élvonalba jutásért játszhatott osztályozó-mérkőzést a Diósgyőr együttesével. Bár a versengésből az NB I-es csapat jött ki győztesen. ez az eredmény is jelezte, hogy a sárga-kék csapat jelentősen megizmosodott az elmúlt évekhez képest.
A következő idényben a volt újpesti játékos, Nagy László ült le a csapat kispadjára, és bizony neki sem kellett szégyenkeznie az eredmények miatt, hiszen a klubnál eltöltött két bajnoki évad mindegyikében a felsőházban, a harmadik illetve a hatodik helyen végzett az általa vezetett gárda. Tőle legendás válogatott játékos, Sárosi László vette át a csapat irányítását. Az ő szakmai és pedagógiai képességei és nagyszerű pályafutása további ösztönzést jelentett a BKV-sok számára. Ennek eredményeként az 1994/95-ös bajnokság végén ismét osztályozón szerepelhetett a csapat. Az ellenfél ezúttal a Vác volt, amely legyőzte a közlekedésieket, megfosztva azokat az élvonalbeli tagságtól.
Sárosi László a vezetőedzőséget utánpótlás szakágvezetői munkakörre váltotta, s a nagycsapat kispadjára a szintén válogatott Fodor Imre ült, aki azonban nem tudta sokáig megőrizi pozícióját, mert a csapat gyengébben szerepelt az 1996/97-es idényben. Egy átszervezés - akárcsak a háborús években - negatívan érintette a csapatot, amely átkerült a harmadosztályba, ahol azonban nem töltött hosszú időt, hiszen a korábbi Honvéd játékos Dajka Fászló vezetésével 1999-ben visszaverekedte magát a másodosztályba. Közben változás állt be a csapat életében, hiszen a Magyar Labdarúgó Szövetség rendeletének megfelelően a futball szakosztály gazdasági társasággá. kft-vé alakult át, s az 1998-as változtatást követően nagyobb önállósággal és felelősséggel folytatja tevékenységét.
A Dajka László irányította együttes korábbi NB I-esekkel kiegészülve (ifj. Albert Flórián, Fischer Pál, Zoran Kuntics) 2000-ben újoncként vallhatta magát bronzérmesnek a bajnokság végén. A 2000/2001-es idény a BKV Előrefutballcsapata elmúlt ötven évének legnagyobb sikerét hozta az azóta a válogatottnál szövetségi edzőként bemutatkozott szakember vezetésével. Az összeszokott, stílusosan és főleg stabilan játszó együttes egyrészt megszerezte a végső győzelmet a magyar másodosztályban, másrészt bejutott a Magyar Kupa legjobb négy csapata közé, s itt is csak egygólos vereséget szenvedett a döntőbe jutó Videotontól. A győzelem ellenére a csapat a másodosztályban folytatta tevékenységét ahol jelenleg is szerepel -, mert a vállalat és és a klubvezetés nem tudta megteremtem az elsőosztályú szerepléshez elengedhetetlenül szükséges anyagi hátteret. A másodosztály erős középcsapata az Előre. ezt bizonyítja az is, hogy idén a csapat nyolcaddöntőbe jutott a Magyar Kupában, tehát egyenes kieséses rendszerben is bizonyítani tudta: ott van Magyarország legjobb tizenhat futballcsapata között.
történelem forrása: http://www.bkveloresc.hu/labdarugas/index.htm