Wikipdia: http://hu.wikipedia.org/wiki/Dorogi_FC
A Dorogi FC Dorog vros labdarg egyeslete, amely jelenleg az NB III Nyugati csoportjnak a tagja. A klub a 2012–2013-as vadban a magyar labdarg-bajnoksg harmadosztlyban, a Bakony csoportban bajnoki cmet nyert, egyben kiharcolta az NB II-be jutsrt trtn osztlyoz mrkzsen val szerepls jogt. Visszalps miatt, az osztlyoz eredmnytl fggetlenl, mint a legjobb mutatkkal rendelkez harmadosztly bajnok, a msodosztlyban indulhatott volna. Azonban az egyeslet nem rendelkezett msodosztly licensszel, gy a 2013-2014-es bajnoki vadban tovbbra is az NB III tagja maradt.
Az egyeslet 1914 tavaszn, Dorogi Atltikai s Futball Club nven alakult, s az idk sorn 15 klnbz sportg versenyszakosztlyait foglalta magban.1921-ben Dorogi Atltikai Clubra vltoztatta a nevt, majd a dorogi bnya vette t a klub tmogatst. Az egyeslet aranykora a msodik vilghbor utn jtt el. A csapatban ekkor olyan hres labdargk szerepeltek, mint pldul Grosics Gyula, Buznszky Jen, Varga Jnos, Ilku Istvn, Prohszka Jnos, Karba Jnos, Szuromi Antal, Monostori Tivadar, Szcs Lajos s msok. A labdarg egyeslet 1945 s 1977 kztt huszonhrom vadban szerepelt az els osztlyban. 1927-ben, majd 1928-ban Corinthian-, 1952-ben pedig Magyar Kupa dntt jtszott, 1962-ben s 1991-ben kt alkalommal nyert rangos nemzetkzi kupt, valamint t alkalommal volt a vidk legjobb csapata. A Dorogot a magyar labdargs vidki fellegvraknt jegyeztk, amely az 1950-ess 1960-as vek egyik meghatroz klubja volt. A magyar labdarg csapatok lvonalbeli mrkzsei alapjn szmtott eredmnyessgi listn mg jelenleg is a 20. helyet foglalja el.[1]
A csapat 1966-ban vratlanul kiesett az NB I-bl, ami utn prszor mg feljutott s megint kiesett, de 1977-ben vgleg elbcszott az els osztlytl. A klasszikus rtelemben nevezett aranykorszakot kveten is akadtak soraiban szp szmmal klasszis labdargk, mint Mucha Jzsef, Schnitzer Imre, Laczk Istvn, Szab Jzsef, Major Ferenc, Peszeki Jen. Azta a msod- s harmadosztlyban szerepelt vltakoz sikerrel, de tbbszr is igen kzel jrt az NB I-be val feljutshoz. Ezekben az idkben is tbb kivlsg fordult meg a csapatban, mint Andrusch Jzsef, Kkesi Rezs, Sikesdi Gbor, Fle Antal, Orosz Ferenc, Arany Lszl, vagy Szatmri Csaba. 1994-ben, a rendszervlts utni nehz gazdasgi helyzetben, amikor a bnya befejezte a klub tmogatst, felmerlt a megszns lehetsge is, de vgl a vrosi nkormnyzat megmentette a csapatot. Dorogon mr tbb mint egy vtizede amatr alapokra helyeztk a klub mkdst, ennek megfelelen a jtkosok munka mellett futballoznak.
A dorogi klub fennllsa sorn tbb, mint harminc jtkost adott a klnbz vlogatott csapatok szmra, kztk olimpikonokat, Eurpa- s vilgbajnoki rsztevket. Az utnptls sorra ontotta a kivlsgokat, akik kzl tbben is ms lvonalbeli csapatoknl folytattk a plyafutsukat. Ugyan akkor szmos olyan jeles labdarg is szvesen igazolt Dorogra, akik korbban mr megalapoztk hrnevket az lvonalban, mint Engelbrecht Zoltn, Arany Mihly,Csepecz Jnos, Halsz Istvn, Magos Gyula, Mzner Jnos, Sarls Andrs, Sulija Ott, Vanicsek Zoltn s mg sokan msok. Azonban nem csak a kivl labdargk ltal szerzett hrnevet az egyeslet. Soraiban a legnevesebb honi edzk kzl is sokan munklkodtak az idk folyamn, mint Szab Pter, Ss Kroly, Klber Gbor, Jeny Rudolf, Kalmr Jen, Ivanics Tibor, Szcs Gyrgy, vagy ppen Palicsk Tibor.
A dorogiak soraibl hrman is helyet kaptak az Aranycsapatban, kztk Buznszky Jen egyedli vidkiknt. A magyar vlogatott valamennyi olimpiai, Eurpa- s vilgbajnoki rszvtele sorn szerepelt dorogi ktds jtkos a nemzeti csapatban, valamint kt szakvezet szemlyben klfldi vlogatottak szvetsgi kapitnyaknt olimpia rsztvevknt, egy zben pedig Ivo Georgiev rvn a bolgr vlogatott tagjaknt Eurpa-bajnoksgon szerepelt labdargval is bszklkedhet. Az egyeslet orszg s vilgszerte kivvta a szakemberek s a szurkolk elismerst s szimptijt, amelyet emelt, hogy Dorog egy kis telepls, amely a klub legnagyobb sikereinek idejn csak nagykzsgi rangban volt. Elismersnek egyik megnyilvnulsa volt, hogy vtizedeken keresztl meghvott vendge lehetett a Npstadion ketts rangadinak, ahol a semleges szurkolk is a Dorogrt szortottak.
Dorog labdarg csapata a vros kzepn tallhat, eredetileg tizentezer f befogadsra alkalmas Buznszky Jen Stadionban jtssza mrkzseit.
Trtnete
Kezdeti idszak
A klub alapt tagjai 1914-ben
A dorogi bajnokcsapat 1927-ben
A korabeli jtkoskijr mrkzs eltt
Az egyeslet 1914 mrciusban alakult Dorogi Atltikai s Futball Club (DAFC) nven. A korai idkben a szne zld-fehr volt. Az alapt tagok – tbbek kztt Blya Lszl, Czibor Jnos, Csenki Ferenc, Csermk Vencel, Fridmann Hug, Jeszenszky Ferenc, Kkk Lajos, Lbengt Istvn, Papp Andrs, Pfluger Miksa, Sska Andrs, Simon Ferenc s Turczer Jnos – azzal a cllal hoztk ltre a sportklubot, hogy a Dorogon egyre npszerbb labdargs hivatalos keretek kztt mkdhessen, s mielbb elindulhasson a csapat a bajnoksgban, tovbb azrt, hogy a sportszeret teleplsen mlt krlmnyeket biztostson ms sportgaknak is.[2] Br az els vilghbor htrltatta a dorogi sportot is, de1919-re, plds sszefogssal teljesen kszen lltak a szervezett bajnoksgban val indulsra. Volt sajt plya, szerels is. Az egyszersg kedvrt tkereszteltk az egyesletet Dorogi Atltikai Clubra (DAC), s mr az 1920-as vekelejn megjelent cmerben a bnyszkalapcs, noha a bnya ekkor mg nem tmogatta a klubot. Az 1919-1920-as vad volt az els hivatalos bajnoki vk, ahol legelszr szerepeltek, mgpedig az amatr msodosztlyban. Az akkor mg jdonsltnek szmt klub rvid idn bell nem csak a krnyk, hanem a megye legjobb csapatv vlt. Az 1922-1923-as vadban bajnoksgot nyertek. A magasabb osztlyban is meghatroznak bizonyultak, ahol tbbszr nyertk a bajnoksgot. 1926 s 1929 kztt nagyszer sorozatot produkltak. Elbb dobogn vgeztek, majd hrom egymst kvet vben is bajnokok lettek. A hatalmas lelkesedst s a nagyszer eredmnyeket ltva a DAC megnyerte a telepls s a trsg legmeghatrozbb cgnek, a dorogi bnynak a tmogatst.
A Dorog mr az 1920-as vek vgre orszgos hrnvre s elismersre tett szert. A ragyog eredmnyek mellett stlusosan is jtszott a csapat, tovbbi hveket szerezve magnak. Ezekben az idkben a Glatzner, Brdos, Reisinger, Krmendi, Frayt, Horvth, Szloboda, Klos, Hfflinger, Szedlacsek s Varga sszettel grda szerepelt a leggyakrabban, az edz Nagy Sndor volt. A korszak klnbz amatr vlogatott csapatainak gerinct - tbbek kztt a Megyei-, Kerlet-, Regionlis s az Amatr vlogatottnak - dorogi jtkosok adtk. Az 1920-as vek vgn s az 1930-as vekben ha lehet, mg csak fokozdtak a sikerek. A csapat ktszer a Corinthian kupa dntjig menetelt, radsul kt egymst kvet vben, de mindktszer alulmaradt, tbbek kztt egy zben a MAC profi klubbal szemben. Stolmr Kroly edz irnytsa mellett bajnoksgot nyert a csapat, a Magyar Kupban pedig a negyeddntig menetelt, amelyet a profiligs Szeged lltott meg, mgpedig szegedi plyn. A kerleti dntben,1928-ban a Szolnokot gyztk le 1:0-ra, a Disgyrt pedig 7:0-ra vertk. 1936-ban kitnen bizonytottak a Ferencvrosellen, s csak 4:3 arnyban szenvedtek veresget, majd trtnete sorn ekkor kerlt sor az els nemzetkzi megmrettetsre, ahol glzporos mrkzsen 7:6-ra legyztk rsekjvron a hazaiak kivl csapatt. A magyar lcsapatok kzl legyztk az MTK-t s az jpestet is. A csapat sikere a klubalapts ta egszen a msodik vilghbor magyarorszgi esemnyeiig tretlen maradt. 1939-ben bven volt mit nnepelni a 25 ves jubileum alkalmn, amelyet a csapat jabb bajnoki cmmel tett mg fnyesebb. A sikeres bajnoki szereplsek mellett 1944-ben a Magyar Kupban az eldntig jutott a csapat. A dntbe jutsrt az orszg akkori egyik legjobb csapata, aKolozsvr ellen jtszottak idegenben, s kis hjn mg nagyobb meglepetst okoztak, de vgl 4:3 arnyban vesztettek. Ugyanebben az vben imponl eredmnnyel – 30 meccsbl 24 gyzelemmel, 5 dntetlen, 1 veresg, 118:24-es glarny – nyertk az immr nemzetinek nevezett bajnoksg harmadosztlyt. A korszak leghresebb dorogi jtkosa, Farkas Imre, a magyar vlogatott tagjaknt rszt vett az 1936. vi nyri olimpiai jtkokon, Berlinben. Szintn megjrta az olimpit Fekete Imre, aki egyedl ll mdon atltaknt szerepelt az amszterdami olimpin. Frayt Miklst els lgis jtkosknt Franciaorszgba, Hargitai Nndort pedig a Fradiba igazoltk. Mellettk szintn meghatroz jtkosok voltak Mszros Ferenc, Brdos Sndor, Csermk Jnos, Turai Lajos, Pfluger Dezs, Lampert Mtys, Klausz Jzsef s nem utols sorban Grosics Gyula. A msodik vilghbor azonban kzbeszlt...
|