Diósd TC
A Diósd SC tavaly is az NB3-ban szerepelt, de akkor a Duna csoportban indult. Az Érdhez közeli csapat a Duna csoportban a dobogó legalsó fokán végzett, így azon csapatok közé sorolható, akik az éremátadás után osztályozót kényszerültek játszani a bentmaradásért. Végül 10-0-ás összesítéssel ütötték el a Budapesti elsőoztály bajnokát, az Ikarus BSE-t. Így jogot nyertek a következő idényben is az NB3-ban való indulásra.
A Diósdnak nemigen van számottevő sikere a múltban. A jelenlegi harmadosztályú szereplés - amely 2012 óta tart - a Diósd eddigi legjobb szereplését jelenti 1919-es alakulása óta. Ezen kívül még a '20-as években tudtak 2 évig a harmadosztályban szerepelni, de ezen kívül végig alacsonyabb osztályokban szerepelt a csapat. Az ezredfordulón és a 2000-es évek elején a hetedosztályt is megjárták a Pest megyeiek. Soha nem jutottak fel magasabb osztályba bajnokként (még a megye 3-ból sem), volt amikor második, de olyan is, amikor a 3. helyről jutottak fel/kérték fel őket magasabb osztályba való indulásra.
A csapat jelenlegi helyzetét tekintve elmondható, hogy egy kiegyensúlyott, erős Duna csoportban értek el dobogós helyezést és a nyári szünetben csak továbberősödött a gárda Csepregi Richárd leigazolásával, aki korábban az NB1-et is megjárta.
A 2011/12-es szezonban már találkozott a Diósd és a Dorog egymással. Akkor idegenben és itthon is 2-1 arányban sikerült győznünk.
Alapítás: 1919
Színük: piros-fehér
Elhelyezkedés: Pest megye, Érd közelében
Távolság: 52 km, kb. 50 perc autóval
Tömegközlekedéssel: 800-as busszal Árpád hídig, 3-as metróval Deák Ferenc térig, 2-es metróval Déli pu.-ig, Dunaújváros/Pusztaszabolcs/Százhalombatta felé közlekedő vonattal Butatétény megállóig, Camponától a 13-as busszal a Nagytétényi utcáig
A klub legnagyobb dicsősége az 1966-os Szabad Föld Kupa döntője. A klub eddigi legjobb helyezése az elmúlt szezonban elért Duna csoport-beli 3. helyezése. Mondhatni, hogy manapság éli a klub a legdicsőbb napjait.
Stadion
Neve: Diósdi Sportpálya
Befogadóképesség:
Jegy árak: felnőtt 800 Ft, diák 500 Ft
Cím: 2049, Diósd, Radnóti Miklós utca 18.
képek forrása: www.erdultras.gportal.hu
Szervezett szurkolásról nincs információ. A hazai mérkőzéseket is csupán mintegy 50 érdeklő előtt játsza a Diósd.
Történelem:
1919-ben lelkes sportbarátok létrehozták a Diósdi Torna Clubot, melynek megalakítója, vezetője Bősze Lajos volt. Kezdetben hétvégenként barátságos meccseket játszottak, edzeni pedig pincedombokon lehetett. Diósd ez időben a környék településeivel együtt Fejér megyéhez tartozott.
Az 1930-as években Sóber Mihály adott helyet a csapatnak, a sportkörnek. A kocsma és a táncterem igen népszerű volt a faluban. Pár évig ott öltöztek a focisták, és innen mentek el a pályára focizni.
1932-től Wéber Mihály fogadta be a csapatot. Vele úgy egyeztek meg, hogy a sportkör akkor költözik fel, ha egy tánctermet épít. A terem elkészült, a zenészek kísérték le őket a pályára, majd ott szórakoztatták a közönséget.
A 30-as évek elején a nagycsapat mellett már két ifi csapat is rúgta a labdát. Mindenki hazavitte saját szerelését, kimosta és hozta magával a meccsre. A háború alatt is működött a sportkör, részt vettek a területi bajnokságban.
1945 őszén Zsigmondi Lajos bejelentette, a sportkört átveszi a DISZ; ekkor a DISZ vezetője Boda Sándor volt. Végülis önálló maradt a DTC, és működött tovább.
1952-53: megszűnt Diósdon a csapat.
1953-ban a csapágy gyár bővítése miatt elvette a régi pályát. Három évig nem volt foci a községben. Az új pályát 1956 után adták át. Ekkor még nem volt öltöző a pálya területén, zömében a régi iskolákban öltöztek a játékosok, de előfordult, hogy az önkormányzat épületében és onnan futottak le a pályára.
1957-59: Diósd és Érdliget pénzügyi okok miatt összevonta erőit, játékosait; Diósdon folytatódott tovább a foci. A focipálya régebben hátrébb helyezkedett el.
1961-62: A pálya mellett megépült a mai öltözőépület első felé, amely a pálya felé nyitott volt.
1964: A nyitott részt beépítették, itt volt a tornaterem, majd a gondnoki lakás.
1962-től ültették társadalmi munkában a fákat, amik most a pályát körbeveszik.
1980-81: pályakonstrukciók végrehajtása.
1958-59: Megnyerte a csapat a Járási II. osztályt, és feljutott a gárda a Járási I. osztályba.
1962-63: Megnyerte a gárda a Járási I. osztályt, és feljutott a területi bajnokságba /Megye II. osztály/.
1967: A Szabadföld kupán döntőt játszott a Diósd a Népstadionban, 1: 0-ra kikapott a csapat, így második lett. Tudni kell, hogy a Diósdi TC vállalati csapat lévén eleve nem nyerhette meg a kupát - de akkor már indulhatott rajta.
1965-66: A csapágy gyár azzal az ajánlattal állt elő, hogy vállalja a pálya fenntartását, ha a csapat felveszi a gyár nevét. A községnek nem volt pénze, így ezt az ajánlatot elfogadták, s a DTC átalakult DCSTC-vé, az irányítást a gyár szakszervezete végezte.
1980-82: végezték a rekonstrukciót, ekkor a csapatok Érd-ófaluban edzettek, és játszottak. Ezen időszakban Fodor János az edző.
1989-91: A csapágy gyár nem engedett be senkit a pályára. Ez idő alatt a csapat Tétényben játszott egy darabig. A község vezetése elérte, hogy a pályát jelképes összegért a községnek bérbe adja a gyár.
1990-ben Maurer Miklós és még sokan a régi focisták, szurkolók közül újjá alakították az egyesületet és bejegyeztették a cégbíróságnál. A DTC átvette a szereléseket a csapágy gyártól. A nagy-, és az ifi csapat a Buda-Szentendre területi bajnokságban szerepel. A sportpálya és az épület fenntartását a diósdi önkormányzat fizeti azóta is. A DTC mai költségeinek 90%-át a diósdi önkormányzat fedezi, mely nélkül a klub nem tudná a versenysportot finanszírozni. Köszönjük a Diósd község önkormányzatának támogatását.
1974-ben alakult meg a DTC első Öregfiúk csapata, és a Járási bajnokságban kezdtek el focizni.
1989-91: Amíg be volt zárva a pálya Érdre mentek át futballozni. Az Öregfiúk nagyon jól szerepeltek a bajnokságban, megnyerték, és felkerültek a megyébe. Megyei bajnokságot nyertek 1988-89-ben és 1994-95-ben is.
1996-97: Az öregfiúk csapata 2 évig szünetelt. Újraalakultak 1998-ban és a Buda- Szentendre körzetben kezdték meg a bajnokságot. A Diósdi Torna Clubot az elmúlt 87év alatt is, most, s a jövőben is azok a diósdi sportolók, sportbarátok, szurkolók éltetik, s adják az erőt, akik önzetlenül készek voltak, illetve készek most is tenni a klubért.
2006 februárjában a Szakosztály elhagyta több évtizedes helyét és az egész évet albérletekben töltötte. Máshol edzett , máshol játszotta mérkőzéseit; az öregfiúktól kezdve a legkisebbekig. A látszólagos reménytelenség érzését az újpálya mielőbbi felépülése próbálta ellensúlyozni.
forrás: //diosditc.gportal.hu/gindex.php?pg=9636312
|